Ranking Aminokwasów 2019

Ranking Aminokwasów 2019

Co znajdę w tym artykule?

 Co to są aminokwasy?

Z chemicznego punktu widzenia, aminokwasy to organiczne związki chemiczne będące pochodnymi węglowodorów, złożone z dwóch grup związków: grupy aminowej oraz grupy karboksylowej.

 Po co są potrzebne aminokwasy?

Aminokwasy pełnią w organizmie szereg funkcji. Przede wszystkim są podstawowym budulcem, z którego powstają białka. Te natomiast tworzą mięśnie, komórki, tkanki i w końcu całe ciało. Aminokwasy uczestniczą także w większości procesów zachodzących w organizmie: regeneracji po wysiłku, regulacji gospodarki hormonalnej, spalaniu tłuszczów i węglowodanów. Stanowią także źródło energii.

To dlatego osoby zainteresowane przyrostem masy mięśniowej muszą spożywać odpowiednią ilość białka oraz dbać, aby dostarczać do organizmu wszelkich niezbędnych aminokwasów. W przeciwnym razie, pomimo treningu, ciało nie miałoby z czego budować nowej masy mięśniowej.

 Jakie są rodzaje aminokwasów?

Istnieje 20 podstawowych rodzajów aminokwasów, niezbędnych do syntezy białek, a w konsekwencji do wzrostu mięśni. Część z nich organizm jest w stanie wytwarzać samodzielnie, w związku z czym nazywane są aminokwasami endogennymi. Są to: alanina, glicyna, prolina, asparagina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, glutamina, cysteina, seryna.

 

Rodzaje podstawowych aminokwasów

 

Natomiast istnieje także grupa aminokwasów egzogennych, czyli takich, które muszą być dostarczone z zewnątrz. W przeciwnym razie synteza białek, czyli podstawowego budulca mięśni - będzie niemożliwa. Aminokwasy egzogenne to: fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, metionina, treonina, lizyna, tryptofan, walina.

 Glutamina

Glutamina to aminokwas, który ciało może produkować samodzielnie. Jednak osoby zajmujące się treningiem siłowym lub uprawiających fitness, często celowo wprowadzają i suplementują dodatkową ilość glutaminy do swojej diety. Stoją za tym konkretne powody. Okazuje się, że glutamina jest podstawowym budulcem tkanki mięśniowej. W związku z tym, dostarczając dodatkowej ilości glutaminy, przyśpiesza się tempo ich regeneracji oraz wzrostu.

Dodatkowo glutamina przeciwdziała procesom katabolicznym, stymulując jednocześnie produkcję hormonu wzrostu. Suplementowana jest w formie tabletek, kapsułek lub proszku i często przyjmowana razem z BCAA lub AAKG. Przykładowo UNS BCAA zawiera zarówno BCAA, jak i L-glutaminę. Warto dodać, że glutamina zwiększa produkcję kolagenu, w związku z czym polecana jest na dolegliwości związane ze stawami.

 BCAA

Suplementacja BCAA oznacza przyjmowanie trzech z aminokwasów rozgałęzionych, zaliczanych do aminokwasów egzogennych (które muszą być dostarczone z zewnątrz): waliny, leucyny i izoleucyny. Przyjmowanie BCAA przyśpiesza regenerację i wzrost mięśni, zmniejsza ich obolałość po treningu, a także zwiększa szybkość spalania tkanki tłuszczowej.

 AAKG

AAKG pod względem chemicznym to sól kwasu glutarowego oraz argininy. Arginina to aminokwas endogenny, natomiast obecność kwasu glutarowego znacznie zwiększa możliwość jej spożytkowana przez organizm. Działanie AAKG zwiększa ilość substancji odżywczych, które docierają do mięśni, w ten sposób wspomagając ich większy i szybszy wzrost.

 

kulturysta wyciskający sztangę po zażyciu AAKG i BCAA

AAKG wpływa na zwiększenie poziomu tlenku azotu we krwi, usprawnia działanie układu krwionośnego oraz poprawia libido. Dobrym przykładem suplementu AAKG w postaci kapsułek jest AAKG Formotiva. Natomiast za bardziej wydajną formę AAKG uchodzi AAKG UNS, który zawiera alfa ketoglutaranie argininy. W formie proszku efektywnie stymuluje wydzielanie hormonów anabolicznych: hormonu wzrostu oraz insuliny.

 EAA

O ile niegasnącą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie cieszą się aminokwasy BCAA, o tyle dość rzadko słyszymy o rozbudowanej formie aminokwasów egzogennych EAA. Jak się okazuje są one pełniejszym źródłem aminokwasów niż BCAA, gdyż odznaczają się pełnym aminogramem, którego suplementacja może mieć efektywniejszy wpływ na rozwój naszych mięśni.

O ile w suplementach BCAA znajdziemy Leucynę, Walinę i Izoleucynę, o tyle EAA dodatkowo w swoim składzie zawierają Lizynę, Metioninę, Fenyloalaninę,Treoninę, a także Tryptofan. Wielu sportowców i profesjonalnych zawodników mówi wprost, że po rozpoczęciu suplementacji EAA zauważyli, iż procesy budowania mięśni zachodzą szybciej, niż przed ich stosowaniem.

Ponieważ aminokwasy egzogenne, do których należy zaliczyć EAA nie są wytwarzane samodzielnie przez nasz organizm, to należy je stosować poprzez dostarczanie je z zewnątrz. Można je znaleźć w rybach, mięsie, jajach oraz nabiale, jednak dla lepszych rezultatów treningowych i szybszej regeneracji można również spróbować bezpośredniej suplementacji ze specjalnych odżywek.

Jednym z bardziej wydajnych produktów tego typu na rynku jest Olimp Amino EAA Xplode, który zaleca się stosować zarówno po zakończeniu sesji treningowej, jaki przed jej rozpoczęciem. Wiele osób zaleca suplementację EAA także podczas wykonywania Treningu.

 Beta Alanina

Beta-Alaninę to powszechnie stosowany organiczny związek chemiczny, który zaliczamy do aminokwasów. Jest ona prekursorem niezwykle ważnej karnozyny, która jest podstawowym elementem tkanki mięśniowej.

Regularne dostarczanie naszemu organizmowi Beta Alaniny jest niezwykle ważne również z uwagi na jej właściwości odpowiedzialne za odkwaszenie organizmu. Dzięki temu zapobiega ona powstawaniu szkodliwego kwasu mlekowego, co przekłada się na szybszą regenerację i wzrost mięśni.

W naturalnym środowisku beta alaninę znajdziemy m.in. w czerwonym i białym mięsie, ale możemy ją również z powodzeniem suplementować, w różnego rodzaju odżywkach i stackach kreatynowych.

W tej kategorii aminokwasów występują odżywki w postaci proszku, jak i wygodnych do spożycia kapsułek. Na uwagę zasługują preparaty naszych rodzimych producentów Olimp Beta Alanine Xplode Powder, jak i Formotiva Beta - Alanine Capsules.

 Na co zwróciliśmy uwagę podczas porównywania aminokwasów?

Do testu wybrano najpopularniejsze produkty z danej kategorii. Uwzględniono także stosunek ceny produktu do zawartych w nim aminokwasów (czyli jego jakości). Często suplementy z aminokwasami charakteryzują się niską ceną oraz wysoką wagą lub pojemnością opakowania, najczęściej jednak jest to podyktowane składem o niższym stężeniu aminokwasów. Ważną kwestią podczas tworzenia rankingu była także obecność substancji pomocniczych (inne aminokwasy, witaminy, minerały) oraz zwiększona ilość któregoś z aminokwasów w danym suplemencie.

 Porównanie aminokwasów:

Poniżej zestawiono najciekawsze propozycje suplementów zawierających aminokwasy.

 Iron Horse Series

Iron Horse BCAA 2:1:1 330caps to wysokiej jakości suplement diety, który charakteryzuje się bardzo wysokim udziałem aminokwasów rozgałęzionych. Jedna kapsułka zawiera, aż 1000mg BCAA i jest wolna od wszelkich zbędnych wypełniaczy.

Iron Horse BCAA 2:1:1 330caps

Ranking aminokwasów - Iron Horse BCAA 2:1:1 330caps

Na uwagę zasługuje także inny suplement tej marki - Iron Horse BCAA Plus 400g. Nie posiada on w swoim składzie cukrów, dzięki czemu nadaje się do wykorzystania zarówno przy dietach redukcyjnych, jak i skupionych na przyroście masy mięśniowej. Dodatkowo produkt zawiera Beta Alaninę, witaminy z grupy B, magnez, tyrozynę, acetyl oraz L-Karnitynę, które mają za zadanie jeszcze skuteczniej poprawić przyrost mięśni oraz ich regenerację.

W gamie produktów marki IHS znajdziemy również suplement glutaminowy Iron Horse Glutamine, który jest jedną z najlepszych, ale i najdrożsyzch propozycji tego typu na rynku. Opinie na temat glutaminy Iron Horse, jasno wskazują że jest to produkt pełnowartościowy, a jego regularna suplementacja daje wymierne i trwałe rezultaty.

 Olimp Xplode

Produkty marki Olimp Xplode charakteryzują się przede wszystkim zwiększona dawką L-Leucyny (BCAA w proporcji 20:1:1) oraz dodatkową porcją Cytruliny. Dzięki ich zawartości w składzie suplementów Olimp Xplode, zahamowany zostaje rozpad mięśni podczas treningu oraz regeneracji. Powoduje także zwiększenie wytrzymałości, pozwalając na wykonanie większej ilości powtórzeń, a w konsekwencji szybszy progres.

Oprócz aminokwasów BCAA Xplode dostępnych w proszku i różnych kompozycjach smakowych możemy również wybrać Olimp BCAA 1100 Mega Caps, które będzie odpowiednie szczególnie dla osób, które potrzebują szybkiej i wygodnej formy suplementacji, bez przygotowywania napoju z użyciem shakera. Ten rodzaj BCAA idealnie sprawdzi się podczas treningu, gdy nie mamy możliwości wygodnego przygotowania napoju.

Olimp BCAA 1100 Mega Caps

Ranking aminokwasów - Olimp BCAA 1100 Mega Caps

Istnieją także suplementy Olimp Glutamine, które zawierają L-glutaminę bez BCCA, a także Olimp Beta Alanine, zawierające jak łatwo się domyślić dawkę łatwo przyswajalnej beta alaniny.

Olimp Glutamine Xplode 500g

Ranking aminokwasów - Olimp Glutamine Xplode 500g

Olimp Beta Alanine Xplode Powder 420g

Ranking aminokwasów - Olimp Beta Alanine Xplode Powder 420g

W ofercie marki Olimp znajdziemy również suplement zawierający Taurynę, niezwykle ważny aminokwas nie białkowy, odpowiedzialny za poprawny metabolizm tłuszczów. Jego działanie wspiera również pracę serca, wzmacnia nasz wzrok, reguluję pracę wątroby, a także chroni przed wystąpieniem cukrzycy. Jeżeli chodzi o Olimp Taurine 1500 Mega Caps, to w opinii wielu osób trenujących różne dyscypliny sportowe, suplement ten stanowi godną uwagi propozycję, która odznacza się doskonale zbilansowanym składem i pozytywnym wpływem na zwiększenie anabolicznych możliwości mięśni.

Olimp Taurine Mega Caps 30caps

Ranking aminokwasów - Olimp Taurine Mega Caps 30caps

Niezwykle popularnymi odżywkami dla sportowców tego producenta są preparaty zawierające argininę, w tej kategorii produktów opinie klientów o Olimp AAKG, jak również o Olimp Argipower wskazują, że z pewnością warto je brać pod uwagę jeżeli chcemy dostarczyć naszemu organizmowi tego bardzo ważnego dla regeneracji i zwiększania wytrzymałości aminokwasu.

Olimp Argipower 1500 Mega Caps 120caps

Ranking aminokwasów - Olimp Argipower 1500 Mega Caps 120caps

W gamie produktów marki Olimp znajdziemy również aminokwasy EAA, które dostarczą nam pełnej dawki aminokwasów egzogennych, a mianowicie Amino EAA Xplode.

Olimp Glutamine Xplode 500g

Ranking aminokwasów - Olimp Glutamine Xplode 500g

 Formotiva

W suplementach Formotivy znajdziemy pełną gamę odżywek aminokwasowych, które jak tłumaczy producent z Pabianic, są tworzone w warunkach farmaceutycznych. Dzięki temu użytkownik może mieć pewność najwyższej jakości składników oraz starannie dobranych dawek, które zostały użyte podczas procesu produkcji tych aminokwasów.

W całej ofercie nie zabraknie zatem aminokwasów z grupy BCAA dostępnych zarówno w postaci proszku, jak i wygodnych kapsułek, Beta Alaniny, jak i suplementów zawierających spore dawki Argininy czy Glutaminy.

Opinie o suplementach Formotiva są w większości wypadków pozytywne i można zauważyć coraz większe zainteresowanie tym producentem wśród osób aktywnie trenujących różne dyscypliny sportowe. Na taką opinię Formotiva zasłużyłą przede wszystkim wysoką jakością swych produktów oraz stosunkowo niską ceną. W naszym sklepie dodatkowo większość suplementów tego producenta zamówisz z Darmową Dostawą, co może ułatwić Ci podjęcie decyzji o spróbowaniu produktów naszej rodzimej marki.

Formotiva BCAA 120caps

Ranking aminokwasów - Formotiva BCAA 120caps

 Ostrovit

Aminokwasy Ostrovit oferują różne rodzaje suplementów, w zależności od potrzeb danej osoby, uprawianego przez nią sportu oraz jej diety. Na uwagę zasługuje BCAA wzbogacona w L-glutaminę oraz BCAA o proporcji 8:1:1. Ta druga, podobnie jak w przypadku produktu Olimp Xplode, ma podwyższoną ilość L-Leucyny, ale w nieco mniejszym stopniu. W ofercie znajduje się także typowa proporcja BCAA 2:1:1.

W propozycjach Ostrovitu znajdziemy również cytrulinę, która obok Argininy umożliwia uzyskanie efektu pompy mięśniowej, a także odpowiada za szybszą regenerację organizmu po treningu, a także powstrzymuje produkcję szkodliwego kwasu mlekowego. Ostrovit Cytruline można polecić szczególnie początkującym osobom, które chcą się przekonać jakie efekty w porównaniu z popularnym AAKG można uzyskać podczas stosowania tego aminokwasu.

Ostrovit Citrulline 210g

Ranking aminokwasów - Ostrovit Citrulline 210g

 Trec

Aminokwasy Trec są w głównej mierze przeznaczone dla osób trenujących siłowo. Zawierają zarówno kompleks BCAA, jak i dodatek L-glutaminy. Do dyspozycji klientów oddano także suplementy BCAA o zwiększonej proporcji 4:1:1, oraz produkty o przyspieszonym tempie przyswajania oznaczone dodatkowo nazwą Trec High Speed.

Trec Amino EAA 300g

Ranking aminokwasów - Trec Amino EAA 300g

W całej gamie produktów marki Trec znajdziemy również inne suplementy aminokwasowe takie jak Trec AAKG Mega Hardcore uzupełniające argininę, Trec Glutamine High Speed, który doskonale uzupełnienia braki Glutaminy, jak i Trec Tyrosine 600, którego regularna suplementacja stanowi silne wsparcie dla procesów psychicznych oraz motywujących, jak i dobrze spisze się podczas zrzucania zbędnych kilogramów.

Trec AAKG Mega Hardcore 120caps

Ranking aminokwasów - Trec AAKG Mega Hardcore 120caps

 Który aminokwas jest najlepszy?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, który suplement jest najlepszy, ponieważ zależy to przede wszystkim od potrzeb osoby, która będzie go stosować. Niektóre osoby zainteresowane BCAA wybiorą produkt o proporcji 20:1:1 (Olimp Xplode), inne natomiast zadowolą się jej typową formą 2:1:1. Niektórzy będą preferować połączenie L-glutaminy z BCAA, a dla innych będzie ono zbędne. Pewne jest, że wszystkie wymienione suplementy zasługują na uwagę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl