Najlepsze przedtreningówki

Co znajdę w tym artykule?

 

Przedtreningówki to odżywki, które przyjmuje się przed treningami siłowymi. Mają one za zadanie dodać energii, zwiększyć siłę i wydolność, pobudzić mięśnie do bardzo intensywnego wysiłku i uchronić organizm przed przeforsowaniem ćwiczeniami. Na rynku dostępne są suplementy przedtreningowe pochodzące od wielu producentów, różniące się formułami, ilością oraz proporcjami substancji aktywnych, przyswajalnością dla organizmu oraz formą czy smakami. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze przedtreningówki i osiągać najwyższe efekty treningów.

 

1. Co to są przedtreningówki?

 

Przedtreningówki (z ang. pre-workout – odżywki przedtreningowe) to suplementy, które zawierają starannie dobrane mieszanki substancji dodających energii, pobudzających organizm do wysiłku i zmniejszających zmęczenie. Odżywki przedtreningowe stosuje się przed intensywnym treningiem siłowym, aby zwiększyć siłę, wytrzymałość i wydolność organizmu, co pozwala intensywniej trenować i osiągać lepsze wyniki w krótszym czasie.

 

2. Po co stosuje się przedtreningówki i jak działają?

 

Odżywki przedtreningowe zawierają substancje wpływające na układ nerwowy oraz aminokwasy zwiększające wytrzymałość i niwelujące zmęczenie. Stosuje się je przed intensywnymi treningami, aby pobudzić mięśnie do intensywniejszej pracy.

 

Suplementy przedtreningowe:

 • pobudzają układ nerwowy (dają energetycznego „kopa”) – zawarte w nich składniki zwiększają wydajność i wspomagają koncentrację. To pozwala na bardziej intensywny i skuteczniejszy trening,
 • dają tzw. efekt „pompy” – poprawiają ukrwienie, dzięki czemu składniki odżywcze są szybciej i lepiej transportowane do tkanek, co sprzyja odżywieniu i odbudowie mięśni.

 

Dokładny mechanizm działania przedtreningówek jest uzależniony od składu konkretnych grup suplementów. Boostery, ukierunkowane na wzrost uwalniania tlenku azotu (NO), poprawiają przepływ krwi i przepuszczalność naczynek krwionośnych. Krew zaopatrzona w szereg substancji odżywczych szybciej dociera wtedy do mięśni i wspiera ich rozrost.

 

Przedtreningówki z beta-alaniną, kreatynami i tauryną w dużym stopniu niwelują zmęczenie organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym. Kreatyna zwiększa uwalnianie ATP, co daje mięśniom ogromny zastrzyk mocy. Preparaty nootropowe poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego i komunikację pomiędzy neuronami, co korzystnie wpływa na koncentrację oraz dobre samopoczucie, które przekłada się na większą motywację do treningu.

 

Nie opatentowano jednej formuły, na której oparte byłyby wszystkie suplementy przedtreningowe. Poszczególne odżywki zawierają szereg substancji aktywnych, które różnią się działaniem.

 

W składzie suplementów przedtreningowych pojawiają się m.in.:

 • l-arginina – jeden z aminokwasów endogennych, powstały wskutek przemian cytruliny. L-arginina w naturze zawarta jest m.in. w nabiale, mięsie, produktach mlecznych i niektórych produktach roślinnych, ale ich spożywanie nie dostarcza dawki niezbędnej dla osób intensywnie ćwiczących. Aminokwas ten powoduje wzrost tlenku azotu, co poprawia przepływ bogatej w tlen i składniki odżywcze krwi. L-arginina korzystnie wpływa także na odporność i regenerację,

 

 • beta-alanina – bierze udział w procesie produkcji karnozyny, czyli białka tworzącego włókna mięśniowe. Związek ten poprawia skurcze mięśni i wpływa na równowagę kwasowo-zasadową w mięśniach, dlatego chroni przed zakwasami (ogranicza produkcję kwasu mlekowego po intensywnych ćwiczeniach) i wspomaga regenerację mięśni,

 

 • kofeina – korzystnie wpływa na układ nerwowy, pobudza organizm i wspomaga koncentrację, co ułatwia skupienie na powtarzających się ćwiczeniach (kofeina szczególnie polecana jest osobom, które uprawiają sport wymagający bardzo intensywnych ćwiczeń w krótkich odcinkach czasu). Dodatkowo kofeina dobrze wpływa na proces przemiany materii, dlatego sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej (dzienna dawka kofeiny nie powinna być jednak większa niż 400 mg),

 

 • kreatyna – związek, który sprzyja wytwarzaniu ATP, dodaje energii potrzebnej do ćwiczeń i poprawia naturalną regenerację zmęczonych mięśni,

 

 • betaina (trimetyloglicyna) – zmodyfikowany aminokwas pozyskiwany z buraka cukrowego, który w medycynie stosowany jest w celu zapobiegania zmianom zakrzepowym i miażdżycowym oraz chorobom serca. W przedtreningówkach odpowiada za poprawę kondycji, zwiększenie siły i poprawę wytrzymałości. Betaina bierze udział w procesie syntezy kreatyny w organizmie, wspomaga prawidłowe nawodnienie komórek (po wyczerpujących treningach zwykle ulega ono gwałtownemu spadkowi z powodu wydalania z organizmu dużej ilości wody wraz z potem),

 

 • cytrulina – aminokwas ten odpowiada m.in. za cykl mocznikowy, który pozwala oczyszczać organizm, znormalizować pH i usunąć z mięśni szkodliwy kwas mlekowy (powodujący zakwasy). Cytrulina bierze udział w syntezie tlenku azotu, co pozwala uzyskać efekt pompy mięśniowej, odżywić komórki mięśniowe i szybciej rozbudować masę. Wraz z ATP reguluje ona również tempo przepływu krwi,

 

 • cholina (witamina B4) – wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, poprawia przewodnictwo bodźców między neuronami i pomaga zrelaksować się po wysiłku. Cholina korzystnie działa na stan psychofizyczny, dlatego jej zawartość w przedtreningówkach może zwiększyć motywację do podejmowania bardzo intensywnego i regularnego wysiłku,

 

 • tauryna – siarkowy aminokwas biogenny, który często stanowi jeden z kluczowych składników boosterów wysiłkowych. Tauryna pozwala transportować kreatynę do mięśni, co dodaje energii potrzebnej do wysiłku fizycznego i pozwala przyspieszyć regenerację organizmu po treningu. Składnik ten chroni również mięśnie przed degradacją wynikającą z katabolizmu potreningowego.

 

3. Jakie są rodzaje i formy przedtreningówek?

 

Suplementy przedtreningowe najczęściej dzieli się na 3 rodzaje:

 

a. Przedtreningówki klasyczne

Zawierają zestaw substancji zwiększających wydajność organizmu i siłę mięśni, pobudzają do treningów. Są przeznaczone wyłącznie dla osób, które nie mają żadnych problemów zdrowotnych.

b. Pompujące boostery

Są to odżywki nie zawierające substancji stymulujących organizm (np. kofeiny, teofiliny czy efedryny). Powodują wzrost uwalniania tlenku azotu, poprawę przepływu krwi i przepuszczalność naczyń, co pozwala lepiej zaopatrzyć mięśnie w substancje odżywcze, stymulować ich rozrost i siłę.

c. Przedtreningówki wytrzymałościowe

Są to suplementy przeznaczone dla osób trenujących sporty siłowe lub wytrzymałościowe. Ich skład opracowano w taki sposób, aby nie skupiał się na mięśniach, ale na zwiększeniu energii i poprawie wytrzymałości niezbędnej do intensywnego treningu.

 

4. Na co zwróciliśmy uwagę podczas porównywania przedtreningówek?

 

Do testu wybraliśmy bezpieczne przedtreningówki zawierające wyłącznie sprawdzone i odpowiednio przebadane składniki aktywne w prawidłowo dobranych proporcjach. Pod uwagę wzięliśmy zarówno legendarne odżywki przedtreningowe, które cieszą się dużym zaufaniem zawodowych kulturystów i osób trenujących od wielu lat sporty sylwetkowe, siłowe czy wytrzymałościowe amatorsko, jak i nowości, które niedawno pojawiły się na rynku, ale zaskakują swoimi unikalnymi formułami i mają szansę na konkurowanie z najlepszymi.

 

Podczas tworzenia rankingu duże znaczenie miał dla nas stosunek ceny do pojemności opakowań, wydajności i skuteczności poszczególnych produktów. W czołówce znalazły się przedtreningówki, które dają efekty potężnej pompy treningowej, poprawiają siłę mięśni i wydolność organizmu, a zarazem są bezpieczne i (prawidłowo stosowane) nie wywołują niepowołanych skutków ubocznych.

 

Oceniliśmy, czy suplementy korzystnie wpływają na regenerację mięśni po dużym wysiłku, chronią przed zakwasami i odwodnieniem organizmu, poprawiają koncentrację, sprzyjają lepszej kondycji psychofizycznej (gwarantującej motywację do ciężkich, regularnych treningów). Nie zapomnieliśmy również o bardziej praktycznych aspektach – dostępnych smakach, rozpuszczalności i przyswajalności.

 

 Porównanie przedtreningówek – nasz ranking

Miejsce 1: BSN N.O. Xplode 3.0 1000 g

 

Miejsce pierwsze przyznaliśmy BSN N.O. Xplode 3.0 1000g – kolejnej odsłonie legendarnej odżywki przedtreningowej. Suplement ten jest oparty o nowoczesną formułę opracowaną przede wszystkim z myślą o osobach intensywnie trenujących kulturystykę i sporty siłowe. Odżywka zawiera kreatynę, beta-alaninę, batainę, argininę oraz kofeinę. Takie połączenie składników gwarantuje efekt pompy mięśniowej, wzmacnia siłę i daje potężny zastrzyk energii potrzebnej do wysiłku oraz chroni przed katabolizmem mięśni.

 

BSN N.O. Xplode 3.0 poprawia przepływ krwi dostarczającej do mięśni tlenu i składników odżywczych, wspiera szybką budowę masy i chroni przed przeforsowaniem. Odżywka doskonale się przyswaja, ma przyjemny smak i pomaga utrzymywać najwyższą kondycję nawet przy regularnych i bardzo ciężkich treningach.

 

Ranking przedtreningówek - Miejsce 1. -

 

Miejsce 2: Olimp Blackweiler Shred 480g

 

Olimp Blackweiler Shred 480g to odżywka przedtreningowa opracowana przede wszystkim z myślą o osobach trenujących kulturystykę, sporty siłowe lub wydolnościowe, które chcą polepszyć efekty ćwiczeń. Siłą tej przedtreningówki od znanej marki Olimp są starannie opracowane formuły – odżywka zawiera 16 składników farmaceutycznych w aż 3 formułach.

 

W składzie Olimp Blackweiler Shred znalazła się arginina i cytrulina, które wspierają syntezę tlenku azotu, korzystnie wpływają na ukrwienie i transport tlenu oraz składników odżywczych prosto do mięśni. Jony cytrynianowe chronią przed zakwaszeniem mięśni, jony sodu zwiększają nawodnienie międzykomórkowe. Beta-alanina, fosfor i witaminy z grupy B podnoszą wydajność organizmu oraz wspierają proces produkcji ATP zapewniając moc potrzebną do intensywnych ćwiczeń.

 

Dodatkowo producent zadbał o zestaw składników, które korzystnie wpływają na procesy termogeniczne w organizmie. Kofeina zwiększa koncentrację i poprawia wydolność psychofizyczną, imbir przyspiesza metabolizm, zielona herbata wspiera spalanie tłuszczu, a ekstrakt wasabi korzystnie wpływa na oczyszczanie organizmu.

 

Pyszne smaki do wyboru i doskonała przyswajalność stanowią kolejne atuty Olimp Blackweiler Shred, które przemawiają za sięgnięciem po tę właśnie przedtreningówkę.

 

Ranking przedtreningówek - Miejsce 2. -

 

Miejsce 3: Trec M13 Pre Workout 270 g

 

Trec M13 Pre Workout 270g to nowoczesna odżywka przedtreningowa opracowana z udziałem byłego mistrza Polski, wicemistrza Europy i zdobywcy Pucharu Polski w kulturystyce – Michała Karmowskiego. Suplement zawiera wyłącznie znane i bezpieczne składniki w starannie dobranych proporcjach, które skutecznie podnoszą efekty treningów. Odżywka doskonale sprawdzi się zarówno dla zawodowych sportowców, jak i sportowców-amatorów intensywnie trenujących kulturystykę i sporty sylwetkowe.

 

W składzie Trec M13 Pre Workout znalazło się aż 16 składników aktywnych (m.in. beta-alanina, jabłczan cytruliny, l-arganina, kofeina, tauryna, niacyna, witamina B12, ekstrakt z kakaowca, ekstrakt z żeń-szenia koreańskiego czy ekstrakt z ostrokrzewu paragwajskiego).

Jest to bardzo skuteczna przedtreningówka, która daje efekt silnej pompy treningowej, poprawia wydolność organizmu i koncentrację niezbędną do powtarzalnych treningów, przyspiesza regenerację mięśni, reguluje pH w mięśniach i chroni przed przeforsowaniem. Odżywka zmniejsza zmęczenie  i korzystnie wpływa na ogólne samopoczucie psychofizyczne, co gwarantuje większą motywację do intensywnych ćwiczeń. Producent zadbał również o walory smakowe (kilka wersji do wyboru) i dobrą rozpuszczalność (odżywka ma postać proszku).

 

Ranking przedtreningówek - Miejsce 3. -

 

Miejsce 4: Trec Nitrobolon 1100 g

 

Trec Nitrobolon 1100g to przedtreningówka oparta o opatentowaną formułę, która idealnie uzupełni prawidłową dietę osób trenujących kulturystykę lub budujących masę mięśniową. W składzie suplementu znalazła się duża dawka starannie dobranych składników aktywnych – m.in. l-arganiny, jabłczanu kreatyny, jabłczanu cytruliny, tauryny oraz l-glutaminy.

 

Odżywka pomaga rozwijać czystą tkankę mięśniową, zwiększa wydolność włókien mięśniowych i daje bardzo duży efekt tzw. pompy treningowej. Zawarte w niej składniki pobudzają produkcję tlenku azotu, dzięki czemu suplement poprawia przepływ krwi dostarczającej do mięśni tlenu i cennych składników odżywczych. Trec Nitrobolon wspomaga również regenerację mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym.

 

Ranking przedtreningówek - Miejsce 4. -

 

Miejsce 5: Trec Nutrition BoogieMan 300 g

 

Trec Nutrition BoogieMan 300g to bardzo bezpieczna i skuteczna odżywka przedtreningowa dostępna w dwóch wyjątkowo pysznych smakach – landrynkowym i gumy do żucia. Suplement daje poczucie pompy treningowej, zmniejsza zmęczenie w czasie intensywnych ćwiczeń i dodaje energii potrzebnej do dużego wysiłku. Suplement poprawia koncentrację i podnosi efektywność ćwiczeń, niweluje zmęczenie mięśni po sesji treningowej i poprawia ogólną wydolność organizmu.

 

W każdej porcji znajduje się aż 20 g starannie skomponowanych składników aktywnych o różnorodnym działaniu wspierającym treningi. W składzie Trec Nutrition BoogieMan znalazła się m.in. kofeina, tyrozyna, wyciąg z żeń-szenia oraz wyciąg z różańca górskiego. Dodatek teiny poprawia ogólne samopoczucie i niweluje stres, co podnosi motywację do bardzo intensywnych i regularnych ćwiczeń. Beta-alanina poprawia wytrzymałość wysiłkową mięśni. Silny efekt pompy treningowej producent uzyskał dzięki połączeniu argininy, cytruliny i kwasu alfa-liponowego (ALA). Dodatek magnezu i witamin z grupy B niweluje skurcze mięśni, które są częstym problemem wielu trenujących na siłowni.

Ranking przedtreningówek - Miejsce 5. - height=

 

Miejsce 6: Olimp Redweiler 480 g

 

Olimp Redweiler 480g to suplement przedtreningowy bogaty w cytrulinę i arganinę rozszerzające naczynka krwionośne. Lepszy przepływ krwi gwarantuje szybkie dostarczenie dawki tlenu i cennych składników odżywczych do tkanki mięśniowej, co sprzyja rozbudowie mięśni.

 

Odżywka doskonale sprawdzi się zarówno dla zawodowych kulturystów, jak i osób trenujących sporty sylwetkowe, siłowe lub wytrzymałościowe amatorsko.  Zwiększa siłę, poprawia wydolność organizmu i sprzyja koncentracji niezbędnej do regularnych treningów. Olimp Redweiler nie tylko daje efekt pompy treningowej, ale i poprawia uwodnienie tkanek oraz korzystnie wpływa na oczyszczanie organizmu z produktów przemiany materii.

Ranking przedtreningówek - Miejsce 6. -

 

Miejsce 7: Universal Shock Therapy 840 g

 

Nasz ranking najlepszych przedtreningówek zamyka Universal Shock Therapy 840g. Ta skuteczna odżywka daje silny efekt pompy treningowej, dostarcza potężną dawkę energii potrzebnej nawet do najcięższych ćwiczeń i korzystnie wpływa na budowę czystej masy mięśniowej. Suplement opracowano z myślą o zawodowych sportowcach i osobach, które bardzo intensywnie trenują kulturystykę lub inne sporty siłowe.

 

Po Universal Shock Therapy mogą sięgnąć także trenujący inne sporty (np. wytrzymałościowe), u których inne przedtreningówki nie dawały pożądanego efektu.  Starannie skomponowane składniki aktywne zwiększają siłę i wydolność organizmu, ale także zapobiegają katabolizmowi mięśniowemu (dzięki zawartości aminokwasów BCAA), przyspieszają regenerację po treningu, nawadniają przestrzenie międzykomórkowe i polepszają ogólną koncentrację.

Ranking przedtreningówek - Miejsce 7. - height=

 

 Które przedtreningówki są najlepsze?

 

Podczas doboru odżywki przedtreningowej dla siebie warto kierować się przede wszystkim stażem w treningach i efektami, które chcemy osiągnąć. Nie da się jednoznacznie wskazać, które przedtreningówki są najlepsze, ponieważ zupełnie inne preparaty sprawdzą się dla zawodowego kulturysty, a inne dla osoby trenującej sporty sylwetkowe, siłowe czy wytrzymałościowe hobbystycznie.

 

Gdy dobieramy suplement, powinniśmy ocenić przede wszystkim rodzaj i intensywność treningów oraz staż, który posiadamy na siłowni. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z budową masy mięśniowej (przyjmuje się, że do tej grupy zalicza się trenujących poniżej 10 miesięcy), powinny zachować szczególną ostrożność. Najbezpieczniejsze dla nich będą przedtreningówki jednoskładnikowe (np. beta-alanina, guarana czy kofeina bezwodna). Wypróbowania suplementów jednoskładnikowych pozwoli ocenić, które z nich najlepiej działają na organizm. Z czasem będziemy mogli wprowadzić bardziej złożone odżywki, które dadzą silniejsze efekty pompy treningowej.

 

Dla początkujących dobrze sprawdzą się również boostery tlenku azotu, które rozszerzają naczynka krwionośne i wspomagają transport krwi do tkanki mięśniowej. Tutaj na początku należy wybierać preparaty zawierające mniej składników, co pozwoli ocenić reakcję organizmu na poszczególne substancje aktywne i z czasem pomoże dobrać idealny matrix przedtreningowy dla siebie.

 

Pod uwagę warto wziąć także oczekiwania, co do działania suplementu. Osoby, którym zależy na bardzo intensywnych ćwiczeniach wykonywanych w krótkich odcinkach czasu, będą potrzebować przedtreningówki dostarczającej jak największej dawki energii, dodającej siły i wzmacniającej wydolność organizmu. W innych ćwiczeniach ważne będą również składniki poprawiające koncentrację i korzystnie wpływające na układ nerwowy, aby suplement zapewnił wyższą motywację do powtarzalnych treningów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl