pakerszop.pl

Strona o zdrowiu, sporcie i diecie.

Ekologia

Recykling plastiku – co warto wiedzieć?

Recykling plastiku – co warto wiedzieć?

W obecnych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są konsumenckie zachowanie, jeśli chodzi o ochronę planety. Nie od dziś wiadomo, że plastik, w który powszechnie pakuje się zakupy i pojedyncze produkty stanowi ogromne zagrożenie. Możemy jednak mu zapobiegać, jeśli będziemy stosowali recykling plastiku. Co warto o tym wiedzieć?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • recykling plastiku – dlaczego jest ważny
  • co samodzielnie możemy zrobić
  • jak wyglądają etapy recyklingu plastiku

Dlaczego recykling plastiku jest tak ważny?

Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz powszechnie używane torebki foliowe, plastikowe opakowania czy też butelki, będą rozkładały się przez kilkaset lat. Oznacza to, że dziś wyrzucona do kosza butelka po wodze może pozostać na planecie jeszcze 200-300 lat, zanim się rozłoży. Stanowi to ogromne zagrożenie dla całego ekosystemu.


Na szczęście dziś już wiemy, że plastik nie musi leżeć na wysypiskach. Możemy go poddać recyklingowi, czyli możemy go ponownie użyć. Wymaga to jednak przede wszystkim odpowiednich zachować konsumentów.

Co można zrobić samodzielnie?

recykling plastiku

Co zwykły konsument może zrobić, aby ochronić środowisko przed plastikiem? Jak się okazuje, bardzo dużo, ponieważ to właśnie od niego zależy to, jak wiele plastiku trafi do środowiska.
Zdecydowanie najważniejszym zadaniem, które trzeba zrealizować, jest zużywanie mniejszej ilości tego surowca. Przykładowo, zamiast kupować kolejną foliową torebkę, na zakupy lepiej udać się z własną wykonaną np. z lnu. Co więcej, doskonałym pomysłem jest unikanie produktów, które są nadmiernie opakowane w plastik. Lepiej wybrać kupowanie zamiast nich tych, które mają np. papierowe opakowanie.


Zdecydowanie najważniejszym jednak działaniem, które może pomóc usunąć nadmiarowe ilości plastiku ze środowiska, jest wspomaganie jego recyklingu. Jak można to zrobić? Wbrew pozorom bardzo łatwo, ponieważ wystarczy tylko wyrzucać plastik do odpowiednich pojemników. Jeśli tak się będzie robiło, będzie można go następnie odpowiednio posegregować i ponownie wykorzystać.

Etapy segregacji plastiku

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest odpowiednie wyrzucanie plastiku. Chcąc to w pełni zrozumieć, warto dowiedzieć się, co dzieje się np. z plastikową butelką po jej wyrzuceniu do właściwego kosza.


Pierwszym krokiem, który się wykonuje w zakładzie przetwórczym, jest odpowiednia segregacja plastiku. W tym wypadku wyróżnia się konkretne produkty, które w różnym stopniu nadają się do przetworzenia.


Drugim etapem jest rozdrabianie. W tym wypadku plastik trafia do specjalnych młynów, które wyposażone są w niezwykle ostre ostrza tnące śmieci na drobne kawałki. Następnie myje się je oraz osusza.


Po powyższych czynnościach z wyrzuconego przez konsumenta plastiku powstaje specjalny granulat, który można właściwie i dowolnie przetworzyć. Można z niego wykonać butelki, opakowania plastikowe czy też torby.


Jak więc widać, dzięki temu, że śmieci będą sortowane i wyrzucane do odpowiedniego pojemnika na plastik, można przyczynić się do stworzenia zamkniętego obiegu. Plastikowa butelka, zamiast trafiać na kilkaset lat na wysypisko może być wielokrotnie wykorzystywana pod różnymi postaciami.

Udostępnij