
Rollery to coraz popularniejsze przyrządy, których warto używać w codziennym treningu. Pomagają podczas rehabilitacji po urazach, a także umożliwiają rozluźnianie mięśni. Niektóre rodzaje rollerów mogą być stosowane do ćwiczeń gimnastycznych, a także do rozciągania i stretchingu. Skutecznie niwelują napięcie mięśni po ciężkim treningu. Wałek do rolowania mięśni można stosować do masażu. W jaki sposób go używać? Wystarczy położyć go na ziemi lub macie do ćwiczeń, a następnie przesuwanie ciała po nim. Od początku do końca mięśnia. W ten sposób można rolować stopy, łyki, uda, kręgosłup, grzbiet, ramiona.
Wałek do rolowania mięśni — jakie przynosi korzyści?
Rollery mają wszechstronne zastosowanie. W zależności od potrzeb i sposobu wykorzystania wykazują szereg pozytywnych oddziaływać na organizm. Wałek do rolowania mięśni:
- pozwala rozluźniać napięcie mięśniowe po intensywnym treningu,
- przeciwdziała bólom,
- zmniejsza napięcia,
- poprawia ukrwienie ciała,
- przyspiesza regenerację potreningową,
- zwiększa elastyczność mięśni,
- zmniejsza widoczność cellulitu,
- poprawia zakres ruchu i gibkość,
- urozmaica rozciąganie potreningowe, co jest niezbędnym elementem każdego treningu,
- redukuje ryzyko kontuzji,
- pozwala na rozbicie tkanki tłuszczowej.
Wałek do rolowania mięśni — jaki wybrać?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rollerów. Wybór różnych kształtów i rozmiarów jest dosyć szeroki, zatem jak wybrać wałek do rolowania mięśni? Jakie wyróżnia się ich rodzaje?
Ze względu na teksturę wyróżnia się dwie podstawowe grupy:
- rollery do mięśni gładkie – masaż z ich użyciem jest delikatny i relaksujący. Nadaje się do lekkiego rozciągania spiętych mięśni;
- rollery z wypustkami — wyraźnie odczuwalnie masują skórę. Przeznaczone są przede wszystkim do ćwiczeń bardzo zbitych partii ciała.
Biorąc pod uwagę rozmiar wyróżnia się następujące rodzaje:
- wałki krótkie, które przeznaczone są do rolowania niewielkich powierzchni ciała — łydek, rąk;
- wałki do rolowania mięśni długie nadające się do masowania całego ciała.
Rolowanie nóg za pomocą wałka — czy warto?
Rolowanie nóg po intensywnym treningu najlepiej zacząć od łydek. Trzeba skupić się na precyzji i monitorować odczuwanie bólu. W jakiej pozycji zacząć rolowanie nóg? Najwygodniej ustawić się tyłem i podeprzeć na dłoniach. Wałek do rolowania mięśni ułożyć na mięśniach łydki i przesuwać w górę i dół, a także na boki. Takie ćwiczenia najlepiej powtarzać 2-3 razy w tygodniu. Dopiero regularne masowanie pozwoli ograniczyć ból i dolegliwości mięśniowe.
Jak rolować plecy? Krok po kroku
Mięśnie grzbietu (zwłaszcza prostowniki) to najczęstszy powód bólów pleców. ie da się ukryć, że intensywny trening siłowy mocno daje im w kość. Aby rozciągnąć mięśnie pleców i wyeliminować ból warto je regularnie masować. Jak rolować plecy krok po kroku?
- Najpierw należy położyć się na plecach i ugiąć nogi w kolanach.
- Roller umieścić pomiędzy łopatkami, a następnie powoli przesuwać ciało. Najlepiej zacząć od lędźwi i przesuwać się do góry.
- Należy wykonywać krótkie i powolne ruchy w górę i dół.
- Nacisk powinien być subtelny i skupiać się na miękkich tkankach. Należy ostrożnie obchodzić się z kręgosłupem i jego tkanką kostną.
Wałek do rolowania mięśni — Twój nowy przyjaciel treningowy
Wałek do masażu to niepozorny przyrząd, który warto mieć w domu. Trzeba dobrać go do swoich indywidualnych potrzeb. W zależności od tego, czy ma służyć do rehabilitacji, czy jako część treningu. Taki masaż pozwala nie tylko rozluźniać napięcia mięśni, ale także je wzmacniać. Pozwala łagodzić ból i dyskomfort powstający w wyniku intensywnych ćwiczeń fizycznych. Masaż pozwala nie tylko rozluźniać napięcia mięśni, ale także je wzmacniać. Pozwala łagodzić ból i dyskomfort powstający w wyniku intensywnych ćwiczeń fizycznych.
Zobacz również:
- Jak sobie radzić ze stresem? - skuteczne porady
- Jak skutecznie pozbyć się wody z organizmu?
- Suplementacja dla wegan - jak powinni suplementować się weganie?