pakerszop.pl

Strona o zdrowiu, sporcie i diecie.

Dieta

Wegetarianizm a weganizm – czym się różnią?

Wegetarianizm a weganizm – czym się różnią?

Wegetarianizm a weganizm, są to bardzo podobne pojęcia. Określają one sposoby odżywiania, które bazują na produktach pochodzenia roślinnego. Wiele osób myli te dwa pojęcia lub po prostu traktuje je jako jedno. Występują jednak między nimi pewne różnice. Czym różnią się wegetarianizm oraz weganizm? Jakie są zalety stosowania diety roślinnej? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są różnice między weganizmem a wegetarianizmem
  • jakie są odmiany wegetarianizmu
  • zalety diety wegetariańskiej

Wegetarianizm a weganizm – różnice

Wegetarianizm to ogólne pojęcie, które zakłada całkowite wykluczenie mięsa z codziennego jadłospisu. Wegetarianie nie jedzą mięsa, zwierząt oraz owoców morza. Można wyróżnić kilka odmian wegetarianizmu, a jedno z nich jest właśnie weganizm.


Weganizm jednak stanowi najbardziej rygorystyczną i konserwatywną odmianę wegetarianizmu. Osoby, które określają siebie jako weganie, wykluczają ze swojej codziennej diety nie tylko mięso, ale również wszystkie produkty odzwierzęce, takie jak mleko, jajka oraz miód.

Pozostałe odmiany wegetarianizmu

Wydawać by się mogło, że dieta wegetariańska wymaga wielu wyrzeczeń. Na szczęście, pozostałe odmiany wegetarianizmu są o wiele mniej rygorystyczne niż weganizm. Oprócz diety wegańskiej można wyróżnić jeszcze kilka rodzajów diet.

Należą do nich:
– laktoowowegetarianizm – wariant diety wegetariańskiej, w której wyklucza się mięso oraz ryby, ale można jeść mleko oraz jajka,
– laktowegetarianizm – w tym rodzaju diety wyklucza się mięso, drób, jajka i ryby, jednak można spożywać produkty mleczne,
– pescowegetarianizm – rodzaj diety, w którym dozwolone jest jedzenie ryb, jajek oraz spożywanie mleka,
– fleksitarianizm – jest to najmniej rygorystyczny wariant diety wegetariańskiej. Taka dieta oparta jest głównie na produktach pochodzenia roślinnego, jednak dopuszcza spożywanie mięsa i ryb w niewielkich ilościach oraz określonych okolicznościach.

Jakie są zalety stosowania diety wegetariańskiej?

wegetarianizm a weganizm

Odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska oraz wegańska potrafi być bardzo zdrowa. Ze względu na to, że obie diety opierają się głównie na produktach pochodzenia roślinnego, naturalnym zjawiskiem jest zwiększenie podaży warzyw i owoców, a jak wiadomo, są to produkty bardzo bogate w witaminy i cenne składniki mineralne. Warzywa i owoce zawierają również błonnik, który odpowiada za prawidłową pracę układu pokarmowego.


Wykluczenie z codziennej diety mięsa pomaga również zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, takim jak otyłość oraz wszelkiego rodzaju choroby układu krążenia. Mięso stanowi źródło nasyconych kwasów tłuszczowych, które zaburzają pracę organizmu, gdy są spożywane w zbyt dużych ilościach.
Przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu diety roślinnej na zdrowie. Okazuje się, że osoby, które odżywiają się wyłącznie produktami pochodzenia roślinnego wykazują się niższym poziomem BMI oraz są mniej narażone na choroby układu krążenia. W ostatnich latach diety roślinne cieszą się bardzo dużą popularnością. Lista zalet, które płyną z zastosowania takiego sposobu żywienia jest naprawdę długa, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że coraz więcej osób rezygnuje ze spożywania mięsa.

Udostępnij