pakerszop.pl

Strona o zdrowiu, sporcie i diecie.

Sport

10000 kroków – czy warto chodzić?

10000 kroków – czy warto chodzić?

Od dawna wielu specjalistów wspomina o tym, że ogromna ilość współcześnie nasilających się chorób jest spowodowana siedzącym trybem życia. Nie da się ukryć, że wiele osób siedzi w pracy, w domu podczas odpoczynku, a także na siedząco podróżuje do pracy. Specjaliści zgodnie przyznają, że dzienna zalecana dawka to 10000 kroków dziennie. Czy faktycznie taka liczba będzie wystarczająca i pozwoli uchronić organizm przed zagrożeniem?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • 10000 kroków ile to kcal
  • czy robienie 10000 kroków pozwala schudnąć
  • jaki wpływ na zdrowie i kondycję ma robienie 10000 kroków dziennie

10000 kroków ile to kcal?

Od czego trzeba zacząć zdobywanie informacji na temat pozytywnego oddziaływania chodzenia na organizm? Przede wszystkim na samym początku warto dowiedzieć się, ile kalorii pozwala spalić zrobienie 10000 kroków. W końcu jak każdy doskonale wie, to właśnie spalane kalorie odpowiadają w dużej mierze za naszą wagę.


Oczywiście nie da się jednoznacznie i precyzyjnie podać, ile spali się kalorii, wykonując dziennie podaną liczbę kroków. Zależne jest to od płci, wagi czy też wieku, ale też od prędkości chodu, a nawet pokonywanych przewyższeń. Przyjmuje się jednak, że osoba w średnim wieku i o klasycznej budowie ciała idąc normalną prędkością na płaskiej powierzchni, jest w stanie spalić około 500 kcal, wykonując 10000 kroków.

Czy zrobienie tylu kroków pozwoli schudnąć?

10000 kroków ile to kcal

Zdecydowanie najważniejszym pytanie, które zadają osoby z problemem nadmiarowych kilogramów, jest to, czy wykonywanie każdego dnia takiej ilości kroków pozwoli schudnąć. Czy spalane dzięki temu kalorie przełożą się na spadek masy ciała?


Jak można się bez trudu domyślić, samo chodzenie nie przyniesie pożądanych efektów. Nawet jeśli będzie się robiło o wiele więcej kroków. Kluczem bowiem w tym wypadku jest to, czy będzie się utrzymywało w organizmie deficyt kaloryczny. Jest to nic innego, jak zwiększona ilość spalanych kalorii w porównianiu do tych dostarczanych. Oznacza to, że jeśli chce się schudnąć, nie wystarczy chodzić, lecz dodatkowo trzeba zastosować odpowiednią dietę. Jeśli tak się stanie, to faktycznie wykonywanie takiej ilości kroków może przynieść pozytywne efekty.

Jaki jest wpływ na zdrowie i kondycję organizmu?

Kolejną bardzo ważną sprawą jest dowiedzenie się, jak wykonywanie 10000 kroków wpływa na organizm. Czy faktycznie przynosi jakieś pozytywne efekty i jest w stanie zminimalizować zagrożenia powstałe w wyniku siedzącego trybu życia?


Trzeba mieć świadomość tego, że chodzenie w takiej ilości nie zmieni diametralnie życia żadnego człowieka. Jednak z całą pewnością wyjdzie mu to na zdrowie. W obecnych czasach, gdy nie chodzimy do pracy, lecz jeździmy samochodami, a nawet ograniczamy wychodzenie na zakupy, zamawiając je przez Internet, jakakolwiek przebyta na własnych nogach odległość jest bezcenna. Jak się bowiem okazuje, wykonanie każdego dnia tylu kroków jest w stanie zapobiec powstawaniu wielu chorób. Na przykład może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi, zmniejszenia stresu, dotlenienia organizmu, wyrównania poziomu glukozy czy też poprawienia stanu stawów, kości i mięśni. Co ciekawe taki ruch jest w stanie poprawić także zdolności intelektualne z powodu lepszego dotlenienia mózgu.

Wniosek jest więc jednoznaczny — zdecydowanie warto wykonywać 10000 kroków dziennie.

Udostępnij