pakerszop.pl

Strona o zdrowiu, sporcie i diecie.

Zdrowie

Profilaktyka zdrowotna – co warto wiedzieć?

Profilaktyka zdrowotna – co warto wiedzieć?

Każdego dnia wiele się mówi o tym, że znacznie lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Wielu specjalistów przy okazji wspomina o profilaktyce zdrowotnej. Dlaczego profilaktyka zdrowotna jest kluczowa? Z całą pewnością pomaga ona w szybkim rozpoznaniu choroby, ale też jej zapobieżenia. Co więc powinno się wiedzieć o profilaktyce, czyli jak ona wygląda i z jakiego powodu jest tak ważna?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest profilaktyka zdrowotna
  • jakie korzyści daje badanie krwi
  • jak wygląda profilaktyka kobiet
  • jak wygląda profilaktyka mężczyzn

Czym jest profilaktyka zdrowotna?

Na wstępie trzeba oczywiście wyjaśnić, czym tak naprawdę jest ta cała profilaktyka. Jakie są to czynności i działania, które każdy pacjent musi brać pod uwagę, chcąc zadbać o swoje zdrowie?
Jak można się bez trudu domyślić, chodzi w tym wypadku o szereg różnego rodzaju badań. Ich celem będzie wykrycie na bardzo wczesnym etapie zmian chorobowych. Inaczej bowiem leczy się groźne przypadłości na samym początku ich rozwoju, gdy dopiero sygnalizują one swoją obecność, a inaczej w sytuacji, gdy stan pacjenta jest poważny, a choroba w rozwiniętym stadium.

Profilaktyka zdrowotna – badania krwi

profilaktyka zdrowotna

Od czego trzeba więc zacząć wykonywanie badań profilaktycznych? Zdecydowanie najważniejsze jest to, aby regularnie zlecać badanie krwi. Jest ono bardzo proste i polega po prostu na pobraniu próbki krwi i oddaniu jej do badań.


Co dzięki temu można zbadać? Jak się okazuje, dzięki badaniu krwi można nie tylko zaobserwować ogólny stan organizmu, lecz również zmierzyć poziom cukru, cholesterolu czy też przeprowadzić diagnostykę tarczycy, sprawdzić markery stanu zapalnego, próby wątrobowe, a także sprawdzić zaburzenia krzepliwości krwi.

Profilaktyka kobiet

Bardzo ważną sprawą w przypadku profilaktyki zdrowotnej jest to, aby badać organizm pod kątem pewnych, często pojawiających się u danej grupy osób chorób. Dzisiejsza medycyna wie bowiem, że kobiet zapadają na pewne choroby częściej niż mężczyźni. Jak zatem powinna wyglądać profilaktyka w ich przypadku?
Kobiety narażone są właściwe przez dużą część życia na nowotwory układu rozrodczego, raka piersi czy też choroby układu krążeniowego. Dlatego tez oprócz zwyklej morfologii powinny wykonywać regularne badania ginekologiczne, cytologiczne, a także mammografię. Co więcej, zaleca się również badania w kierunku układu krążeniowego.

Profilaktyka mężczyzn

Jak można się bez trudu domyślić, panowie narażenie są na zupełnie innego rodzaju dolegliwości niż panie. Zmianie więc muszą ulec także badania profilaktyczne dbające o zdrowie. Na co więc w dużej mierze narażeni są panowie?
W przypadku mężczyzn głównym zagrożeniem są z całą pewnością nowotwory oraz choroby układu krążeniowego. Szczególnie ważne jest, aby po 30 roku życia panowie regularnie badali się pod kątem raka jądra, kontrolowali tarczyce, wykonywali próby wątrobowe czy też markery nowotworowe. Po 40 roku życia zalecane jest regularne sprawdzanie cholesterolu, wykonywanie EGK, a także badanie prostaty czy też wykonywanie kolonoskopi.
Wykonanie każdego badania przynajmniej raz na dwa lata jest w stanie znacznie zminimalizować ryzyko poważnych powikłań i znacznie zwiększa szanse pacjenta na pełne wyleczenie.

Udostępnij