pakerszop.pl

Strona o zdrowiu, sporcie i diecie.

Turystyka

Turystyka kwalifikowana – najważniejsze informacje

Turystyka kwalifikowana – najważniejsze informacje

Jak wygląda urlop większości Polaków? Nie da się ukryć, że stawiają oni przede wszystkim na bierny wypoczynek, czyli np. leżenie na plaży. Jak jednak można bez trudu zauważyć, takie wakacje rzadko kiedy pozwalają faktycznie wypocząć i zrelaksować się. Nic więc dziwnego, że z roku na rok coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się turystyka kwalifikowana. Czym ona jest, na czym polega i o co w niej tak właściwie chodzi? Czy jest to lepsza forma spędzania wakacji niż opalanie się na plaży?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest turystyka kwalifikowana
  • jaka jest jej idea
  • jakie są zalety turystyki kwalifikowanej

Czym jest turystyka kwalifikowana?

Jak można się bez trudu domyślić po bliższym zapoznaniu się z terminem „turystyka kwalifikowana”, ma ona coś wspólnego z kwalifikacjami, a więc ze zdobywaniem pewnych umiejętności. Nie jest to przypadkowe i nieuzasadnione skojarzenie, ponieważ ten rodzaj turystyki faktycznie ma coś wspólnego ze zdobywaniem dodatkowych kwalifikacji. Chodzi w tym wypadku o kwalifikacje turystyczne, a więc o umiejętności i wiedzę z zakresu turystyki.


Kiedy pierwszy raz usłyszano o takiej turystyce? Jak się okazuje, przyjmuje się, że termin ten pochodzi jeszcze z lat 50. ubiegłego stulecia, a powstał on w ramach działalności PTTK. Działacze szukali nowej nazwy dla nowo powstałych form turystyki. Do istniejących już rodzajów, czyli turystyki pieszej nizinnej, górskiej oraz narciarskiej dołączono turystykę kolarską, kajakową, motorową i żeglarską. Poszukiwano jednego, uniwersalnego określenia, aby można było wszystkie te rodzaje wspólnie nazywać. To właśnie wtedy wymyślono turystkę kwalifikowaną.

Jaka jest idea turystyki kwalifikowanej?

turystyka kwalifikowana

Kolejną sprawą, o której warto się dowiedzieć w tym zakresie, jest to, jaki jest właściwie cel i główna idea, która przyświeca turystyce kwalifikowanej. Z jakiego powodu warto się jej poświęcać, zamiast biernego wypoczywania?


Główną cechą charakterystyczną turystki tego rodzaju jest zdobywanie specjalizacji w wybranej przez siebie dyscyplinie. Najczęściej osoby związane z klasyczną turystyką nie szukają w niej większych wyzwań. Te osoby, które wolą formę kwalifikowaną, przykładają ogromną uwagę do zdobywania informacji i umiejętności.


O co konkretnie trzeba zadbać, jeśli chce się zainteresować taką formą turystyki? Bezapelacyjnie bardzo ważne jest to, aby posiadać odpowiednią formę i tężyznę fizyczną, ponieważ jest to warunek konieczny. Co więcej, bardzo ważną sprawą jest posiadanie odpowiedniej wiedzy z zakresu obsługi specjalistycznego sprzętu potrzebnego do takiej turystki. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że kluczowa jest wiedza ogólna. Niezbędna jest ona do organizowania wycieczek, wybierania odpowiednio ciekawych i atrakcyjnych miejsc, a także do właściwego planowania samego marszu, czyli np. dobierania prawidłowego tempa.

Najważniejsze zalety turystyki kwalifikowanej

Na sam koniec trzeba sobie zadać pytanie, z jakiego powodu warto zainteresować się taką formą turystyki. Jakie są jej najważniejsze zalety? Nie da się ukryć, że ogromną korzyścią jest możliwość zdobywania szerokiego zakresu wiedzy o własnym kraju. Co więcej, dzięki temu można rozwijać swoje umiejętności techniczne, kondycję fizyczną, ale także zaspokajać potrzebę organizmu w zakresie aktywności fizycznej.

Udostępnij