Często u wielu osób zdarza się sytuacja, gdy po zjedzeniu jakiegoś produktu pojawiają się nieprzyjemne objawy zdrowotne i żołądkowe. Taka reakcja organizmu bywa mylnie interpretowana jako alergia pokarmowa, choć w rzeczywistości jest to nietolerancja pokarmowa. Czym ona jest, jakie jest jej źródło, a przede wszystkim, jakie konkretnie daje objawy?
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest nietolerancja pokarmowa
- jakie są jej źródła
- najczęstsze objawy nietolerancji
- jak żyć z nietolerancją
Czym jest nietolerancja pokarmowa?
Oczywiście na samym początku dowiedzieć się trzeba, czym tak właściwie jest nietolerancja pokarmowa. Co to za schorzenie i czy jest się czym martwić? Nietolerancja jest po prostu nadwrażliwością organizmu na jakiś konkretny składnik lub produkt, który jest jednocześnie doskonale przyswajany przez ogół ludzkości. Nie można więc powiedzieć, że ma się nietolerancję na coś trującego, ponieważ jest to naturalna reakcja organizmu. Jeśli jednak powszechnie spożywany produkt daje nieprzyjemne objawy, wtedy jak najbardziej ma się do czynienia z nietolerancją pokarmową.
Jakie jest źródło nietolerancji pokarmowej?
Warto się teraz zastanowić nad tym, co może być źródłem takiego schorzenia. Co sprawia, że jeden konkretny produkt u ogromnej części ludzi nie wywołuje żadnych nieprzyjemnych objawów, natomiast u garstki osób może stać się bardzo nieprzyjemnym problemem?
Specjaliści uważają, że głównym powodem nietolerancji pokarmowej jest nieszczelność bariery jelitowej. Jeśli w wyniku takiej nieszczelności alergeny przedostaną się do krwioobiegu, organizm zareaguje na nie jak na stan zapalny, uruchamiając reakcje obronne.
Innym często podawanym źródłem nietolerancji pokarmowej są uwarunkowania genetyczne, które są niezależne od woli człowieka. Co ciekawe, tego rodzaju nietolerancja może pojawić się we wczesnym dzieciństwie i zaniknąć lub też odwrotnie, pojawić się dopiero w średnim wieku.
Nietolerancja pokarmowa – najczęstsze objawy
Bardzo ważną informacją związaną z nietolerancją pokarmową jest to, jakie daje ona objawy. Co dokładnie dzieje się z organizmem, który nie toleruje jakiegoś konkretnego produktu?
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najczęściej objawy dotyczą układu pokarmowego. Pojawiać się więc mogą wzdęcia, bóle brzucha i biegunka. Co jednak bardzo ciekawe, nietolerancja może wywołać także bóle reumatyczne, migreny, a nawet zmiany skórne w postaci suchosi, wyprysków czy też zaczerwienień.
Jak więc widać, nietolerancja pokarmowa jest zdecydowanie mniej groźna niż alergia. Nie ma tu zagrożenia życia czy też trwałej utraty zdrowia. Mimo wszystko dolegliwości nie są najprzyjemniejsze i mogą skutecznie utrudniać codzienne życie.
Jak żyć z nietolerancją pokarmową?
Czy istnieje jakiś sposób na to, aby normalnie żyć w sytuacji, gdy organizm nie toleruje jakiś konkretnych produktów? Jak się okazuje, istnieje na to bardzo prosty sposób, a mianowicie unikanie danych produktów. Żeby jednak wiedzieć, czego nie jeść, konieczne jest wykonanie diagnostyki w celu ustalenia, których konkretnie produktów organizm nie trawi. Jeśli będzie się o tym pamiętało i nie spożywało ich, można wieść całkowicie normalne życie bez nieprzyjemnych dolegliwości i problemów zdrowotnych.