Najlepsze kreatyny - ranking najlepszych kreatyn 2021

Co znajdę w tym artykule?

 

Kreatyna jest produkowana w organizmie ludzkim z glicyny, argininy i metioniny. Dorosły mężczyzna wytwarza średnio 2 g kreatyny i syntezuje tę ilość. Osoby trenujące potrzebują większej dawki wolnej kreatyny i fosforanu kreatyny w mięśniach, ponieważ związki te zwiększają zdolność mięśni do utrzymania najwyższej mocy podczas intensywnej aktywności fizycznej. Nic więc dziwnego, że suplementacja kreatyną cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród sportowców i osób, które chcą zbudować suchą masę mięśniową. Na rynku dostępnych jest wiele form oraz suplementów zawierających mieszanki kreatyny. Podpowiadamy, które kreatyny są najlepsze i jak dobrać idealny preparat dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Zobacz też: dieta 2800 kcal - gotowy, dedykowany plan żywieniowy!

 

Co to są kreatyny?

Kreatyna (kwas betametyloguanidynooctowy) to organiczny związek chemiczny, który zawiera 3 aminokwasy – argininę, metioninę, glicerynę. W swojej budowie związek ten przypomina białko. W organizmie ludzkim (oraz organizmach zwierzęcych) kreatyna powstaje w wyniku przemiany materii  w wątrobie, nerkach i trzustce. Związek został odkryty w 1832 roku przez francuskiego naukowca Michela Eugène’a Chevreula, a jego nazwa pochodzi od gr. „kreas” („mięso). Około 98% kreatyny w organizmie ludzkim zgromadzone jest w mięśniach szkieletowych. Pozostałe 2% znajduje się w mózgu, wątrobie, nerkach, a u mężczyzn także w jądrach. Kreatyna wykorzystywana jest do uwalniania zmagazynowanej wcześniej energii, która pozwala na syntezę białek.

 

 

Po co są potrzebne kreatyny?

Główną funkcją kreatyny jest gromadzie ATP w mięśniach. ATP jest wewnątrzkomórkowym nośnikiem energii, dlatego odpowiednia dawka kreatyny w tkance mięśniowej jest niezbędna dla sportowców i osób, które chcą podjąć intensywny wysiłek fizyczny. Prawidłowy poziom ATP gwarantuje wzrost siły i wytrzymałości, co korzystnie wpływa na osiągi na treningach.

Kreatyna stymuluje również syntezę protein w mięśniach oraz podwyższa uwodnienie komórek mięśniowych. Nawodniona komórka ma większą siłę i zdolność do wzrostu, dlatego suplementacja kreatynami doskonale sprawdza się u wszystkich, którym zależy na budowie beztłuszczowej masy mięśniowej. Dodatkowo, kreatyna hamuje miostacynę (białko), która spowalnia rozrost masy mięśniowej. Kolejną funkcją tego związku chemicznego jest zwiększenie wydzielania hormonu anabolicznego IGF-1 w wątrobie. Kreatyna wspomaga także rozkład węglowodanów w mięśniach, co pozwala utrzymać prawidłowy zapas energii potrzebnej do ćwiczeń. Fosfokreatyna redukuje zakwaszenie mięśni i przyspiesza ich regenerację po intensywnym wysiłku.

Szerokie właściwości kreatyny sprawiają, że taka suplementacja doskonale wspomaga nie tylko treningi siłowe, ale i wytrzymałościowe czy szybkościowe. Często sięgają po nią osoby trenujące lekkoatletykę, kolarstwo, bieganie, sztuki walki lub kulturystykę.

Kreatyna polecana jest także dla osób, które stosują dietę redukującą tkankę tłuszczową. Jej przyjmowanie należy jednak łączyć z prawidłowo zbilansowaną dietą  i aktywnością fizyczną. Suplement wspomaga wtedy treningi i sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej bez degradacji struktur mięśniowych.

 

Jakie są rodzaje i formy kreatyn?

Na rynku dostępne są:

Monohydrat Kreatyny

Jest to najstarsza, podstawowa forma kreatyny, po którą bardzo często sięgają osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z intensywnymi treningami. Monohydrat kreatyny to cząsteczka kreatyny połączona w jedną molekułę z cząsteczką wody. Ta forma kreatyny, ze względu na swoją prostą budowę, jest najtańsza na rynku. Badania wykazały, że wyróżnia się bardzo wysoką przyswajalnością (często jest ona wyższa niż niektórych bardziej nowoczesnych i droższych form kreatyn). Monohydrat kreatyny zwiększa wytrzymałość siłową, przyspiesza przyrost beztłuszczowej masy oraz wykazuje dobre działanie anaboliczne i antykataboliczne (skutecznie wspiera regenerację mięśni po wysiłku). Doskonałe właściwości, połączone z przystępną ceną, sprawiają, że po monohydrat kreatyny sięgają nie tylko amatorzy, ale i zawodowi sportowcy.

Jabłczan kreatyny

Jabłczan kreatyny to połączenie we wspólną molekułę jednej cząsteczki kreatyny z dwoma lub trzema cząsteczkami kwasu jabłkowego (najczęściej w suplementach występują molekuły w stosunku 1:3). Zaletą jabłczanu kreatyny jest bardzo dobra rozpuszczalność w wodzie i wysoka stabilność chemiczna. Przyjmowanie jabłczanu kreatyny nie powoduje efektu zatrzymania wody, który stanowi słabą stronę monohydratu keratyny. Jabłczan włączany jest przez organizm ludzki do cyklu Krebsa, co powoduje widoczny wzrost energii. Suplement z jabłczanem kreatyny zwiększa siłę i wytrzymałość siłową, przyspiesza przyrost suchej masy ciała oraz korzystnie wpływa na regenerację mięśni po intensywnym treningu.

Pirogronian kreatyny

Pirogronian kreatyny (cytrynian kreatyny, tri-creatine citrate) to połączenie w molekule jednej cząsteczki kreatyny i trzech cząsteczek kwasu cytrynowego. Zaletą tego związku jest bardzo dobra przyswajalność i wysoka stabilność chemiczna cząsteczki. Cytrynian stanowi końcowy produkt glikolizy (jeden z etapów oddychania komórkowego). Przyjmowanie cytrynianu kreatyny pomaga budować beztłuszczową masę mięśniową, wspomaga wytrzymałość wysiłkową organizmu i korzystnie wpływa na regenerację mięśni po wysiłku.

Chlorowodorek kreatyny

Chlorowodorek kreatyny to mocno skoncentrowana forma kreatyny (w odżywce znajduje się około 77% czystej kreatyny), która jest odporna na zmiany pH w układzie pokarmowym człowieka. Tę formę kreatyny można przyjmować w mniejszych dawkach, ponieważ jest bardzo skuteczna – nie zmienia się w nieaktywną kreatyninę, która jest wydalana wraz z moczem.

Chelat magnezowy kreatyny

Kreat magnezowy kreatyny to forma keratyny opracowana i opatentowana przez markę Albion. W jednej molekule połączono keratynę z magnezem (wykorzystując zjawisko synergii pomiędzy nimi). Zaletą tej formy kreatyny jest wysoka biodostępność (organizm w pełni wykorzystuje dostarczoną dawkę związku).

Alfaketoglukaran kreatyny

Alfaketoglukaran kreatyny to sól kwasu glutarowego i kreatyny. Alfaketoglukaran jest produktem pośrednim cyklu Krebsa, który jest potrzebny do prawidłowego przeprowadzania procesów energetycznych w komórkach. Związek ten jest synergiczny z kreatyną. Alfaketoglukaran kreatyny to bardzo zaawansowana forma kreatyny, która przyspiesza wzrost masy ciała i pomaga w regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku.

Ester etylowy kreatyny

Ester etylowy kreatyny jest bardzo zaawansowaną formą kreatyny. Jest on transportowany bez udziału glukozy. Zaletą tej postaci kreatyny jest wysoka wydajność – już przy użyciu połowy dawki w stosunku do monohydratu kreatyny, pojawia się wzrost masy ciała (bez zatrzymywania wody w organizmie).

Azotan kreatyny

Azotan kreatyny to połączenie w jednej molekule cząsteczki azotu i kreatyny. Związek ten rozszerza naczynia krwionośne, co poprawia transport cząsteczki kreatyny do włókna mięśniowego. Azotan kreatyny polecany jest osobom, którym zależy na szybkiej budowie beztłuszczowej masy mięśniowej.

Kre-alkalyn

Kre-alkalyn (buforowany monohydrat kreatyny) jest opatentowaną formułą kreatyny, która opracowano w celu zminimalizowania ryzyka przemiany kreatyny w kreatyninę (nieaktywna postać kreatyny). Właściwości kre-alkalynu są zbliżone do właściwości monohydratu kreatyny, ale związek ten nie zatrzymuje wody w organizmie i nie wpływa na problemy ze strony układu pokarmowego. Właściciel patentu przekonuje o wyższej wydajności i bezproblemowym transporcie tej formy kreatyny. Obecnie nie istnieją jednak badania, które potwierdzałyby tę tezę i wyższość zaawansowanej formuły kre-alkalyn nad podstawowym monohydratem kreatyny.

Orotan kreatyny

Orotan kreatyny to połączenie w jednej molekule cząsteczek kreatyny i kwasu orotowego. Związek ten jest uznawany za najsilniejszą formę kreatyny.

 

 

Producenci proponują również mieszanki różnych postaci kreatyny:

Stak kreatynowy

Stak kreatynowy to kompleks kilku różnych form kreatyny, który najczęściej wzbogacany jest o substancje wspomagające transport cząsteczki kreatyny do komórek mięśniowych. Producenci suplementów mogą dodawać do formuły węglowodany, witaminy i minerały czy naturalne wyciągi ziołowe. Stak kreatynowy „odtwarza” wewnątrzkomórkowy nośnik energii ATP, poprawia nawodnienie komórek mięśniowych, wspomaga proces magazynowania glikogenu w mięśniach, korzystnie wpływa na syntezę białek i zatrzymuje katabolizm.

Matrix kreatynowy

Matrix kreatynowy to kompleks różnych form kreatyny w różnych proporcjach (w zależności od producenta suplementu). W matrixie keratynowym najczęściej można znaleźć m.in. monohydrat kreatyny, jabłczan kreatyny, kre-alkaly, orotan kreatyny, chylat magnezowy kreatyny, cytrynian kreatyny. Suplementy mogą być wzbogacone o boostery tlenku azotu, aminokwasy BCAA i inne substancje.

 

Na co zwróciliśmy uwagę podczas porównywania kreatyn?

Do testu wybraliśmy najpopularniejsze suplementy zawierające sprawdzone i cenione formy kreatyny. Przeanalizowaliśmy zarówno czyste kreatyny, jak i stacki kratyn – zawierające mieszanki różnych form kreatyn i dodatki innych związków, które np. przyspieszają transport kreatyny w organizmie. Podczas tworzenia rankingu wzięliśmy pod uwagę stosunek ceny do pojemności opakowania oraz jakości produktu. Ważna była dla nas dobra przyswajalność suplementu oraz jego wpływ na organizm.  W czołówce znalazły się preparaty, które są dobrze przyswajane przez organizm, skutecznie zwiększają siłę i wytrzymałość treningową organizmu oraz sprzyjają szybkiej rozbudowie suchej masy mięśniowej.

Oceniliśmy, czy poszczególne suplementy wspierają regenerację mięśni, wykazują działanie anaboliczne i antykataboliczne. Pod uwagę wzięliśmy także rozpuszczalność suplementów w wodzie oraz ich dopasowanie do potrzeb zawodowych sportowców uprawiających różne dyscypliny sportów (siłowych, wytrzymałościowych i szybkościowych) i osób, które amatorsko rozpoczynają treningi czy pracę nad atletyczną sylwetką.

 

Porównanie kreatyn – nasz ranking

 Miejsce pierwsze: Muscle Clinic TCM

Pierwsze miejsce w naszym rankingu przyznaliśmy Muscle Clinic TCM g. Jest to wysokiej jakości jabłczan kreatyny, który dodaje sił potrzebnych do intensywnego wysiłku, przyspiesza przyrost masy mięśniowej, zwiększa wytrzymałość oraz chroni organizm przed katabolizmem i sprzyja regeneracji organizmu po ćwiczeniach. Trzeba dodać, że TCM Muscle Clinic zwiększa masę mięśniową wolniej niż w przypadku monohydratu, jednak efekty uzyskane podczas stosowania tej kreatyny powodują o wiele bardziej długotrwałe rezultaty niż w przypadku monohydratu. 

Suplement ten doskonale sprawdzi się dla osób trenujących sporty siłowe, szybkościowe lub wytrzymałościowe. Jabłczan kreatyny Muscle Clinic szczególnie polecany jest kulturystom oraz osobom, które chcą szybko, bezpiecznie oraz efektywnie zbudować atletyczną sylwetkę bez tkanki tłuszczowej.

Z uwagi na lepszą przyswajalność Jabłczanu Muscle Clinic od monohydratu, można stosować mniejsze dawki tej kreatyny wynoszące od 3 do 5g na dobę. Naalpiej suplementować preparat podczas posiłków o dużych indeksach glikemicznych i po ukończonym treningu.

Ranking kreatyn - Miejsce 1. -

Miejsce drugie: Olimp Creatine Xplode 500 g

Olimp Creatine Xplode 500 g to aż 6 różnych form kreatyn zamkniętych w jednym suplemencie. Poszczególne rodzaje kreatyn różnią się stopniem uwalniania, co sprawia, że preparat gwarantuje stały dopływ kreatyny do mięśni  przez długi czas od jego spożycia. Doskonale sprawdzi się dla sportowców oraz osób pracujących nad budową atletycznej sylwetki.

Suplement ten zapewnia dużą dawkę energii i sprzyja rozbudowie beztłuszczowej masy mięśniowej. Łączy on silne działanie anaboliczne i antykataboliczne, dlatego zalecane jest przyjmowanie jednej porcji tuż po przebudzeniu, a drugiej po treningu. Efekty działania Olimp Creatine Xplode wzmacnia tauryna, która zwiększa wytrzymałość i podnosi efekty treningowe. W opakowaniu 500 g znajdziesz aż 100 porcji mieszanki kreatyn dobrze rozpuszczających się w wodzie, w wielu pysznych smakach do wyboru (bez dodatku taniego monohydratu oraz zbędnych węglowodanów).

Ranking kreatyn - Miejsce 2. -

Miejsce trzecie: Olimp Creatine Monohydrate Creapure 500 g

Kolejne miejsce w naszym rankingu zajmuje Olimp Creatine Monohydrate Creapure 500 g – czysty monohydrat kreatyny. Jest to suplement, który doskonale sprawdzi się dla sportowców, którym zależy na większej wytrzymałości treningowej i lepszych osiągach (zwłaszcza dla kulturystów i uprawiających sporty wydolnościowe czy sztuki walki) oraz dla osób budujących masę mięśniową lub aktywnych fizycznie (amatorsko uprawiających sporty siłowe, szybkościowe czy wytrzymałościowe).

Olimp Creatine Monohydrate Creapure zwiększa siłę i wytrzymałość organizmu. Suplement chroni również mięśnie przed efektami katabolicznymi. Preparat ma formę proszku, który dobrze rozpuszcza się w wodzie i jest szybko przyswajany przez organizm. Zaleca się przyjmowanie jednej dawki dziennie (po treningu lub w podobnej porze w dni beztreningowe).

Ranking kreatyn - Miejsce 3. -

Miejsce czwarte: Trec CM3 Powder 500g

Trec CM3 Powder 500g to czysty jabłczan kreatyny, którego najmocniejszą stroną jest bardzo dobra przyswajalność (jest to jednak z najlepiej wchłanianych form kreatyny dostępnej na rynku). Preparat wyróżnia się również wysoką biodostępnością. W jednej porcji skondensowana jest duża dawka kreatyny, dzięki czemu niewielka ilość suplementu pozwala maksymalnie wykorzystać energię i zyskać siły potrzebne do treningów.

Trec CM3 Powder to jednak nie tylko ogromny zastrzyk energii, ale także doraźna pomoc dla procesów anabolicznych i antykatabolicznych. Wspiera on regenerację mięśni po treningu i pozwala długo cieszyć się doskonałą formą. Preparat doskonale sprawdzi się dla osób trenujących sporty wytrzymałościowe, które chcą przedłużać treningi i pracować nad lepszymi osiągnięciami.

Ranking kreatyn - Miejsce 4. -

Miejsce piąte: Universal Storm 758 g

Universal Storm 758 g to bardzo popularny stack kreatynowy, który przeszedł drobną metamorfozę, aby dodawać jeszcze więcej energii, zapewniać szybszy wzrost tkanki mięśniowej i skuteczniej zapobiegać katabolizmowi mięśniowemu. W składzie suplementu znalazło się aż 6 form starannie dobranych kreatyn, które różnią się szybkością wchłaniania przez organizm.

Został on wzbogacony o związki, które poprawiają transportowanie i wchłanianie cząsteczek kreatyny. To sprawia, że stack kreatynowy działa szybciej niż czysta kreatyna. Suplement zapewnia nie tylko ogromną dawkę energii , ale i sprzyja regeneracji mięśni po treningu. Universal Storm 758 dostępny jest w dwóch pysznych smakach do wyboru – owocowym i winogronowym.

Ranking kreatyn - Miejsce 5. -

Miejsce szóste: Iron Horse Crea Fight 840 g

Iron Horse Crea Fight 840 g to podreningowy stack kreatynowy, który został opracowany z myślą o sportowcach trenujących dyscypliny siłowe i wytrzymałościowe (mogą po niego sięgnąć m.in. kulturyści czy osoby trenujące sztuki walki). W mieszance tej znalazły się szybko wchłanialne proteiny (hydrolizat białka serwatki) oraz węglowodany, aminokwasy BCAA czy l-glutamina.

Suplement zwiększa wytrzymałość treningową, pomaga szybko rozbudować masę mięśniową i zwiększa odporność mięśni na uszkodzenia. Chroni przed kontuzjami czy przetrenowaniem (zapobiega efektom katabolizmu mięśniowego i sprzyja regeneracji mięśni po bardzo intensywnym wysiłku). Iron Horse Crea Fight dostępny jest w dwóch pysznych smakach owocowych (pomarańcza lub cytryna).

Ranking kreatyn - Miejsce 6. -

 

Które kreatyny są najlepsze?

Poszczególne formy kreatyny różnią się składami, rozpuszczalnością, przyswajalnością oraz efektywnością. Niektóre z nich lepiej się rozpuszczają w wodzie, inne nie zatrzymują wody w organizmie i nie wpływają niekorzystnie dla działanie układu trawiennego, a jeszcze inne producenci łączą z dodatkowymi składnikami, dzięki czemu są szybciej wchłanianie przez mięśnie (odpada wtedy konieczność fazy ładowania).

Jak wybrać najlepsze kreatyny spośród form dostępnych obecnie na rynku? Suplement powinien być dobrze dopasowany do naszych potrzeb, kondycji, formy aktywności fizycznej oraz indywidualnych uwarunkowań. Monohydrat kreatyny (tzw. czysta kreatyna) wyróżnia się przede wszystkim prostym składem i niewygórowaną ceną.

 

 

Najczęściej sięgają po niego osoby, które zaczynają intensywne treningi i chcą wdrożyć suplementację zwiększającą wydolność organizmu oraz sprzyjającą budowie beztłuszczowej masy mięśniowej. Po bardziej złożone formy kreatyny częściej sięgają zawodowi sportowcy trenujący sztuki walki, sporty wytrzymałościowe, siłowe czy szybkościowe, którym zależy na szybszych efektach suplementacji. Zawodnicy, którzy chcą uzyskać najwyższe osiągi i przedłużać czas treningów, często wybierają mieszanki kreatyny (staki kreatynowe lub matrix kreatynowy), które zawierają połączenie różnych form kreatyny (to gwarantuje ich stopniowe uwalnianie i długotrwałe działanie).

Podczas wyboru preparatu z kreatyną dla siebie warto sugerować się także predyspozycjami naszego organizmu do gromadzenia wody. Osoby, które mają taką tendencję powinny zrezygnować z monohromatydu na rzecz innych form kreatyn. Osoby cierpiące na nadkwasotę żołądka lub inne schorzenia układu pokarmowego, powinny zaś unikać jabłczanu kreatynowego (kwas jabłkowy jest w tym przypadku szkodliwy).

 

Zobacz również

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 506 489 514
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep wspierany przez: Idefi
Sklep internetowy Shoper.pl